مفهوم هفت سین

رایحه پاکیزگی به فضای خانه، روح سرسبزی و طراوت بخشیده است. لباس های نو بر تن کرده ایم و درکنار سفره هفت سین به انتظار نو شدن نشسته ایم. سفره زیباست و همه منتظر حلول سال نو. هیجانی زیبا، تمام وجوداعضای خانواده رادربرگرفته است.
 
این سفره یک سفره خیالی و پوچ و بی معنی نیست، بلکه نشانه ای از آن است که در آغاز سال که روز و سال نو می شود ما نیز نفس خویش راتهذیب کنیم و بر آن تزکیه ارج نهیم تا خداوندی که هفت آسمان را آفریده و هفت دریا را زیر آن نشانده ، بدین وسیله هفت نماد را فرا روی ماقرار داده و به ما نشان می دهدکه به کدامین وجه زندگی خویش را سپری کنیم و با نشستن و برخاستن در کنار این سفره، اسطوره عشق و صفا و پاکی ای را که درآن وجود دارد، در جسم و روح خود منعکس کنیم.
 
معانی زیبای سین های سفره هفت سین نوروزی

سین اول، سنجد
سنجد نماد سنجیده عمل کردن است.سنجد را بر این باور بر سفره می گذارند که هرکس با خویشتن عهد کند درآغازسال هرکاری را سنجیده انجام دهد.سنجد نشانه گرایش به عقل است؛ احترام به تفکر و ترویج و خردمندی.
 
معانی زیبای سین های سفره هفت سین نوروزی

سین دوم، سیب
دومین سینی که برسفره می نهند سیب است که نماد سلامتی و عشق می باشد.
 
معانی زیبای سین های سفره هفت سین نوروزی

سین سوم، سبزه
سبزه پس از سنجد و سیب بر سر سفره گذاشته می شود که نشانه خرّمی و شادابی و خوش اخلاقی است.سبزی با خود شادابی ، نیکویی و سرزندگی را به همراه می آورد. رنگ سبز ارتعاش افکار ما را موزون نگه می دارد و به ما آرامش می دهد.
 
معانی زیبای سین های سفره هفت سین نوروزی

سین چهارم، سمنو
سمنو مظهر صبر و مقاومت و عضو عدالت و قدرت است.
 
معانی زیبای سین های سفره هفت سین نوروزی

سین پنجم، سیر
سیر به نشانه رعایت حدود و مرزهاست. به سفره هفت سین راه یافته تا پای را از گلیم خویش بیرون ننهیم .سیر نماد مناعت طبع است یعنی انسان باید همواره با قناعت بر جهان بنگرد. پس سیر که نشانه قناعت و یادآور امتناع از تجاوز است را بر سر سفره می نهیم تاانسانی عاقل ،سالم ،شاداب، قوی و قانع باشیم.سیرچشمی و چشم سیری از بزرگ ترین صفات انسان برتر است.
 
معانی زیبای سین های سفره هفت سین نوروزی

سین ششم، سرکه
سرکه نماد پذیرش ناملایمات و نماد رضا و تسلیم است.واقف بر این نکته هستیم که زندگی پیوسته توام با رنج و مشقت و زحمت است و هیچ انسان متعهد و با مسئولیتی نیست که بدون دغدغه بتواند به زندگی ادامه دهد.خداوند، زمین و آسمان و انسان را آسوده و بی غم نیافرید و در هر مشقتی که می رسد ،حکمتی نهفته است و سرکه گویای تسلیم در برابر حکمت خداوند بزرگ و حکیم است.
 
معانی زیبای سین های سفره هفت سین نوروزی

و سین هفتم، سماق
آخرین سین سفره هفت سین سماق است.سماق نمادصبر و بردباری وتحمل دیگران است.صبر به انسان می آموزد که درگذر زندگی، خستگی راباید خسته کرد و کامیابی را باید یافت.
پس بیایید با ایمان به چنین ارزش هایی سال نو را آغازکنیم و با گرایش به عقل و غلبه بر ترس و اضطراب، تصمیم بگیریم زندگی را ازنو بسازیم….
/ 16 نظر / 27 بازدید
نمایش نظرات قبلی
shiva

duste aziz upam biaaaaa[لبخند]

اولدوز

ممنون از حضورت [گل] عید شما هم میارک

امیر

سلام ماشالله که مفهوم قشنگی من و چترها.لطف کردی اومدی وبلاگم مفهوم هفت سین برام جالب بودمخصوصا سماق که نماد صبر و بردباری هست شبیه خودم هست...موفق باشی نگین[گل]

طوفان

چه جالب - این تحلیل را نخوانده بودم ای کاش این جزوه درسهای کتاب فارسی دوران ابتدایی ما بود - ای کاش

Mahshid

قبلا خونده بودم اما فراموش کرده بودم خیلی مفید بود ممنون

چقد سخته جدا بودن

دلتنگی هایم را با کدام قایق خیالی روانه دل دریاییت کنم تا بدانی دلتنگتم . . . ؟

FaTeMeH

متنت خیلی بدردم خورد تو ایم عید خوندمش بایکی شرط بسته بودم که سیروسرکه نماد داره میگفت اگه بلدیی بگو منم مونده بودم چی بگم الان ازت تشکر میکنم

hadi

از این که سر زدید به وبلاگم ممنون

امین فرهادی

حوای خوبم چیدن یک سیب که هیچ من پشت ردت تو دل آتیش میرم حس می کنم آدم به دنیا اومدم تا این سیب و از دستای تو عیدی بگیرم تنها زمان سال که هم خوبه حالت هم با خودت درگیر حس دردی عیده کاری ندارم عید برمیگردی یا نه تو هر زمان سال که برگردی عیده هفت سین امسال و کنار آینه چیدم تا لحظه لحظه جای خالیتو ببینم تقویم امسالم تموم شد بسه برگرد تنها محاله پای این سفره بشینم